Špuntovy stránky o všem

Všechny Vás tady vítám, doufám že se Vám tu bude líbit.

Babo raď

Čištění skvrn od....

Při odstraňování skvrn domácím postupem se nikdy nepoužívá horká tekutina nebo horká lázeň.

Jednoduše odstranitelná skvrna po takovém zásahu probarví vlákno a stane se skvrnou neodstranitelnou. Důležitým předpokladem odstranění skvrn je jejich identifikace. Žluté skvrny mezi které patří i rez jsou velmi těžko odstranitelné. Je nutno zhodnotit jestli se jedná opravdu o rez nebo zda je skvrna od barviva.

Asfalt - ulpělo-li na látce větší množství, vrstvu seškrábneme tupým nožem. Skvrnu pak můžeme čistit rozpouštědly (čističem skvrn, benzinem, perchlorethylenem) na savé podložce, do které je nečistota odváděna. Podložku často vyměňujeme.

Bílek - čerstvou skvrnu pereme ve studené nebo mírně vlažné vodě do teploty 35°C, s použitím pracího prostředku s obsahem enzymů nebo použitím jádrového mýdla (nikdy nepereme v horké vodě, starší skvrnu dočistíme použitím slabého roztoku čpavku).

Bíle víno - skvrnu potíráme lihem, poté roztokem saponátu. Tkaninu pak propláchneme ve vlažné vodě.

Bláto - skvrny necháme vyschnout a vykartáčujeme mechanické nečistoty. Skvrny zvlhčíme a potřeme saponátovým prostředkem (pozor na stálobarevnost), který odstraní nečistotu i případné tukové nečistoty.

Borůvky - skvrny od borůvek se z látky dostávají velmi špatně. Pokud je skvrna čerstvá, okamžitě pereme pod tekoucí vodou. Zaschlé skvrny odstraníme peroxidem vodíku (s velmi nízkou koncentrací).

Mě je dostal dolu Vanish.

 

Čaj - čerstvé skvrny vyčistíme pomocí saponátu anebo vlažné vody s citrónovou šťávou. Staré skvrny odstraníme směsí 50 % alkoholu a 50 % bílého octa. Po propláchnutí ve vodě necháme na skvrnu působit 10 % roztok kyseliny citrónové. Barevné zbytky dobělíme 3 % peroxidu vodíku.


Červené víno - první pomocí zde je, posypat skvrny solí, nechat působit a poté přeprat v teplé vodě. Skvrny na koberci zmizí, pokud je okamžitě přelijeme minerálkou. Skvrny na ubruse lze také nejprve polít minerálkou či sodou. Existuje rada, že je nejlepší skvrnu od červeného vína polít bílým vínem a skvrna pak zmizí sama.

 


Čokoláda - i velmi staré skvrny od čokolády ošetříme glycerínem a potom vymácháme. Čerstvou skvrnu posypeme kuchyňskou solí a vymýváme vlhkým hadrem.
Skvrnu je dobré namočit do vlažného mléka a poté vymáchat v čisté vodě. Také lze tyto skvrny potřít tukem v kombinaci s lihem a následně vyprat. Existuje ještě rada - zbytky čokolády necháme ztvrdnout, můžeme vložit oděv i do mrazáku, ztuhlou vrstvu opatrně seškrábeme a dočistíme vlažnou vodou se solí a necháme uschnout.

 

Hnis a tělní sekret - pereme co nejdříve ve studené vodě s přídavkem enzymatického pracího prostředku. V prací lázní necháme skvrnu odmočit podle druhu tkaniny cca 1 hodinu. Po odstranění skvrn výrobek vypereme běžným postupem.

 

Inkoust - pokud je to možné, skvrnu ihned vsajeme savým papírem a pokud máme tak použijeme zmizík. Dále pak namočíme do vlažné vody spolu s kuchyňskou solí. Barevné zbytky dočistíme 3 % peroxidem vodíku. Staré skvrny necháme raději vyčistit v čistírně.

Jodová tinktura - oděv lze umazat například při dezinfekci rány. Skvrnu přetřeme roztokem sirnatanu sodného 10 - 15 %. Mnohdy postačí odmaštěnou skvrnu potírat roztokem lihu a čpavku. Barevné zbytky dobělíme peroxidem vodíku.

 

Jogurt - necháme-li jogurt zaschnout, dají se skvrny dobře vykartáčovat. Zbytky pak odstraníme vlažnou vodou.

 

Kakao - na kakao nejlépe zabírá roztok čpavku.


Káva - čerstvou skvrnu odstraníme vlažnou vodou spolu s přídavkem pracího prostředku s bělící složkou. Barevné zbytky dobělíme 3 % peroxidem vodíku. Starou skvrnu od kávy doporučujeme svěřit čistírně.
2. Skvrnu potíráme vlhkým čistým hadříkem se solí, dokud skvrna nezmizí

 

Kečup - skvrnu namočíme do studené vody a poté vypereme. Pokud se nevyčistí, dočistíme lihem.

 

Krém na boty - skvrnu svěříme čistírně z důvodu možného vzniku neodstranitelné skvrny (černá barva). Při domácím odstraňování, mírně smočenou skvrnu potřeme saponátovým prostředkem, necháme působit, citlivě proklepeme, podle druhu textilie, do savé podložky, poté propláchneme, případně vypěníme, podle druhu krému, a vypereme.


Krev - čerstvou krev na tkanině pereme ve studené vodě spolu s kuchyňskou solí nebo mýdlem.
Zaschlou krev odstraníme na bílém prádle směsí peroxidu vodíku s trochou amoniaku. Nepoužívat však na barevné a silonové tkaniny.

Lak na nehty - takové skvrny čistíme pomocí odlakovače na nehty. Je však vhodné vyzkoušet reakci látky na odlakovač, který by ji mohl zejména u umělých tkanin poškodit nebo rozleptat. Doporučujeme látku se skvrnou podložit savým papírem, do kterého se bude nečistota vsávat.
 

Majonéza - skvrnu svěříme čistírně. Chceme-li skvrnu odstraňovat sami, je nutno odstranit nejprve tukovou složku a po té vymýt bílkovinou část.


Maliny -  tyto skvrny musíme co nejrychleji potřít citrónovou šťávou a pak důkladně proprat. Skvrny na koberci zmizí, pokud je okamžitě přelijeme minerálkou. Skvrny na ubruse lze také nejprve polít minerálkou či sodou.


Mléko - na čerstvé skvrny v žádném případě nepoužijeme teplou vodu. Pereme ve vlažné lázni pracím práškem s obsahem enzymů. Mléko obsahuje tuk, který odstraníme lihem nebo silným saponátem.

Mrkev - na skvrnu nalijeme kuchyňský olej, přežmouláme a ve vlažné vodě přepereme. Mastnotu vypereme saponátem, mýdlem na praní s  přídavkem sody. Pak vypereme v pračcce.

Olej - odstranění skvrny svěříme čistírně. Jinak je možné skvrnu běžným způsobem vyprat v detergentu s vysokou odmašťovací schopností. Vhodné je také působit koncentrovaným detergentem přímo na skvrnu. Neodstraněnou mastnotu nežehlíme, ani jinak neošetřujeme při vysoké teplotě. Mohla by vzniknout neodstranitelná skvrna (tzv.těžká mastnota). Osvědčil se mi prostředek na nádobí, nebo mýdlo Lanza.

Ovoce - čerstvé skvrny je nejvhodnější čistit okamžitě pod tekoucí vlažnou vodou s příměsí bělícího pracího prášku s obsahem enzymů. Barevné zbytky dobělíme 3 % peroxidu vodíku.


Parfém - pokud to materiál dovolí, lze barevné stopy od parfému dobělit nebo ošetřit kyselinou citrónovou anebo čistit lihem.

 

Pivo - čerstvou skvrnu odstraníme ve vlažné vodě s přídavkem kuchyňské soli nebo lihu.

Pot - skvrny odstraňujeme ihned. Pot časem naruší základní vybarvení tkaniny a skvrna je neodstranitelná. Skvrny odstraňujeme pomocí kuchyňské soli, 3 % čpavku a vlažného roztoku saponátu podle druhu čištěné tkaniny. Nakonec potřeme slabým roztokem octa, pro neutralizaci a regeneraci vybarvení.

Rajská omáčka - skvrnu je vhodné svěřit k odstranění čistírně. Doma ji můžeme vyprat prostředkem s obsahem bělicí a enzymatické složky. Na barevné zbytky necháme působit 3 % peroxid vodíku.

Rez - víme-li, že skvrna je opravdu od rzi, necháme na ni působit kyselinu citrónovou - podle druhu tkaniny může být až 10 %. V případě neúspěchu je vhodné použít služeb čistírny.

Rtěnka - ze skvrny nejprve odstraníme tukovou složku a po té vhodným saponátem odstraňujeme barvivo, které jde často odstranit velmi těžko. Podle druhu tkaniny můžeme barevné zbytky dobělit 3 % peroxidem vodíku.


Špenát -na skvrnu od špenátu je osvědčený obyčejný rozkrojený brambor, kterým přejíždíme po skvrně.


Tráva - skvrnu prokapáváme čistým lihem do savé podložky. Z počátku čistění skvrny není vhodné použít vodu. Po odstranění barviva vypereme pracím prostředkem s obsahem bělicí složky.

Třešně - skvrnu smočíme a potíráme mýdlem. Potom vypereme v pracím prostředku s obsahem oxidační bělicí složky. Vymácháme a barevné stopy dočistíme 3 % peroxidem vodíku.
2. tyto skvrny musíme co nejrychleji potřít citrónovou šťávou a pak důkladně proprat. Skvrny na koberci zmizí, pokud je okamžitě přelijeme minerálkou. Skvrny na ubruse lze také nejprve polít minerálkou či sodou.

 

 

Tuk - skvrnu proklepáváme do savé podložky rozpouštědlem (líh, benzín, perchlorethylen apod.). Skvrnu nikdy nežehlíme ani jinak tepelně neošetřujeme. I zde může vzniknout neodstranitelná skvrna, která opakovaně na textilii vystupuje.


Tuš -  černá tuš obsahuje saze, které je možné odstranit pouze vypěněním, skvrnu nelze převést na jiný odstín nebo vybělit. Pronikne-li barvivo do vlákna, skvrna se stává neodstranitelnou.

Vejce -čerstvou skvrnu od bílku pereme ve vlažné nebo studené vodě (nikdy však v horké) spolu s pracím prostředkem s obsahem enzymů. Zaschlou starou skvrnu dočistíme slabým roztokem čpavku. Žloutek naopak necháme zaschnout a skvrnu opatrně vykartáčujeme. Poté čistíme vlažnou vodou a pracím prostředkem s obsahem enzymů. Zbytky dočistíme 3 % čpavkem.

2. Zbytky vajec nejprve seškrábeme, povrch vytřeme vlhkým hadříkem s trochou soli, přidat lze i přípravek na mytí nádobí nebo enzymatický prášek. Pokud zůstanou po zaschnutí mastné stopy, lze je dočistit benzinem nebo čpavkovou vodou.

 

Vosk - opatrně odstraníme ztuhlý nános vosku z tkaniny. Pokud se jedná o barevný vosk, v žádném případě skvrnu nepřežehlujeme. Mohlo by se stát, že by se tkanina obarvila. Nejvhodnější je potřít skvrnu saponátem. Necháme chvilku působit, poklepeme a následně vypereme ve vlažné vodě. Skvrny od bílého vosku odstraníme tak, že látku vložíme mezi dva savé papíry a přežehlíme je žehličkou. Papír měníme nebo posouváme, aby nedošlo k rozšíření skvrny. Zbytek vosku můžeme odstranit chemickým benzínem nebo saponátem a následně vypereme ve vlažné vodě.

Žloutek- zaschlé části odstraníme - vykartáčujeme, potom pereme ve studené až vlažné vodě s přídavkem enzymatického pracího prostředku. Je možné také použít přídavek 3 % čpavku.


Žvýkačka - nejprve látku se skvrnou vložíme na chvíli do mrazáku, aby žvýkačka ztuhla anebo ji potíráme kouskem ledu. Zmrazenou žvýkačku opatrně odstraníme, abychom nepoškodili vlákna textílie. Zbylé části lze odstranit odlakovačem na nehty nebo rozpouštědlem.

 

Poslední komentáře
06.10.2016 14:33:33: www.dedra-katalogy.cz Dedra aktuální katalog, slevy, registrace dedra Po registraci slevy až 23%, ne...
30.08.2016 14:45:54: www.dedra-katalogy.cz/dedra-katalog/ Dedra aktuální katalog, slevy, registrace Dedra aktuální katalo...
23.08.2016 16:01:57: www.dedra-katalogy.cz/dedra-katalog/Dedra aktuální katalog, slevy, registrace Dedra aktuální katalo...
22.08.2016 11:24:56: www.dedra-katalogy.cz Dedra
 
Stránky jsem začala tvořit v srpnu 2007