Špuntovy stránky o všem

Všechny Vás tady vítám, doufám že se Vám tu bude líbit.

Kuchyň

Ovoce, zelenina

Jak uchovat, jak lépe zpracovat......

Banány
Nesnášejí nízkou teplotu. Proto je neukládáme do chladničky, ale zavěšujeme je špičkou dolů ve spíži. Pokud starostlivá matka chce, aby nakoupené banány vydržely déle, nikdy je neukládá v trsu, ale oddělí je od sebe a uloží tak, aby se navzájem nedotýkaly. Jsou-li banány ještě zelené, počká s jejich rozdělením, až zežloutnou.

Brambory
Brambory patří k nejzákladnějším potravinám naší kuchyně. Aby nám při zimním uskladnění vydržely co nejdéle, ukládáme je vždy v suchu, temnu a chladnu, nejlépe do prostorné bedny. Příliš proudící vzduch však bramborám neprospívá, protože rychle vysychají. Před uložením brambory přebereme a necháme asi týden volně rozložené větrat. Teprve potom je uložíme. Nezachováte-li se podle této rady, budete nejspíše celou zimu zcela neprávem svolávat hromy a blesky na hlavy našich zemědělců, že dodávají na trh tak odporně páchnoucí brambory.

Začnou-li brambory klíčit, klíčky ulamujeme a nejpozději počátkem března brambory přeházíme z jedné bedny do druhé, aby se provětraly. Pokud to děláme častěji, nemůžeme tím nic pokazit, právě naopak.

Namrzlé brambory přeneseme do tepla a necháme je tam několik dnů "vydýchat". Tím ztratí část cukru, který se v nich vytvořil. Tyto brambory vaříme tak, že je oloupeme, namočíme do teplé vody a uvedeme do varu. První vodu slijeme a teprve ve druhé vodě je dovaříme. Pro zlepšení chuti můžeme do vody přidat trochu octa. Podobným způsobem zbavíme také staré brambory jejich nepříjemné chuti.

Řada hospodyněk dělá chybu již při loupání brambor. Měli bychom je vždy loupat pouze škrabkou z nerezavějící oceli a vždy jen tenkou slupku, protože právě pod ní je uloženo nejvíce nerostných látek a vitamínu C. Nové brambory můžeme také oloupat pomocí žínky Arconel
 

Na jaře nevaříme brambory ve slupce protože v nich značně stoupl obsah solaninu a brambory i vývar by mohly vyvolat příznaky otravy. Brambory proto loupáme za syrova, zelená místa i očka vykrajujeme a vývar vyléváme.

Oloupané brambory (i jablka) neztmavnou, když je ponoříme do vody s trochou soli nebo citrónové šťávy.

Pokud chceme uvařit brambory co nejrychleji a nemáme k dispozici tlakový hrnec, přidáme k nim, jakmile se začnou vařit, lžičku másla. Stejný účinek má také sklenka světlého piva.

Opékáme-li brambory v omastku, posypeme je před opékáním hrubou moukou. Opečou se nejen krásně do růžova, ale budou také daleko křehčí.

 

Celer
Celer je výbornou kořenovou zeleninou k přípravě polévek, omáček, salátů i k nakládání zeleniny a masa. Pochoutkou je obalovaný smažený celer a celerový salát. Celerová nať, ať již čerstvá, či sušená, se používá do polévek, omáček, pomazánek a salátů.

Aby při vaření celer nečernal, vložíme jej před vařením do octové vody. Celer také velmi dobře odstraňuje zápach česneku z rukou - stačí je jen otřít plátkem celeru.

 

Cibule
· skladování: Nejlépe ji uchováme tak, že ji po sklizni pověsíme v pletencích nebo v síťce na chladné větrané místo.

· pach cibule: z úst odstraníme tím, že ji zapijeme douškem mléka nebo rozžvýkáme několik listů zelené petržele; z nože odstraníme, když jím projedeme syrovou mrkví nebo ho potřeme trochou navlhčené soli; z pánve zmizí, jestliže v ní povaříme trochu octové vody, opláchneme a do sucha vytřeme; z rukou opláchnutím octovou vodou nebo potřením plátkem syrového celeru

· smažení: jemně nakrájená cibule se nepřipálí a získá hezkou barvu, když ji napřed vyválíme v mouce a teprve potom smažíme

· krájení: cibule nenutí k slzám, když ji předem nahřejeme v teplé troubě, když se při krájení díváme do žáru kamen, když namáčíme nůž při krájení do studené vody nebo když při krájení cibule dýcháme ústy přes kousek chleba, který si do úst vložíme

Rozkrojená cibule čistí obrazy a rámy obrazů, lakovou obuv a kabelky, chrání maso před mouchami a odstraňuje skvrny po žehlení. Šťáva z cibule lepí velmi dobře papír na kov.

Citrón
Nakrojený citrón vždy ukládáme na talířek řeznou plochou dolů. Tak zabráníme nejen jeho vysychání, ale také okysličování, které má vliv na uchování toho nejcennějšího - vitamínu C.

Chceme-li dostat z citrónu více šťávy a také zlepšit jeho aróma, ponoříme jej před použitím na 5 - 6 minut do teplé vody. Šťávu z citrónů, které již nemají právě nejlepší kůru, raději vymačkáme, nalijeme do tvořítek na led a necháme v chladničce zmrznout. Kostky pak použijeme do limonád a čaje.

Česnek
Česnek je oblíbenou kuchyňskou kořenící pří sadou, bez níž si některé pokrmy nedovedeme vůbec představit.

Nejlépe jej uchováme tak, že do vyvrtaných otvorů v lepenkové krabici nebo stojánku na vajíčka vložíme jednu paličku vedle druhé a uložíme v chladné a temné místnosti.

Stroužky česneku rychleji oloupeme, když je na chvíli ponoříme do vroucí vody. I oloupané nám poměrně dlouho nevyschnou vložené do malé skleničky s čistým stolním olejem.

Zápach z česneku odstraníme podobně jako zápach z CIBULE, z rukou jej odstraní petrželová nať, kterou několikrát v dlani promneme. Zamilované milovníky česneku, topinek a bramboráků upozorňujeme, že přidají-li do těchto (i jiných) pokrmů více na drobně nasekané zelené petrželové natě, nejen zvýší obsah vitamínu C, ale také značně zmírní česnekový pach.

Fazole
Fazole patří k zelenině, která zpestřuje náš jídelníček a obsahuje řadu pro tělo významných látek. Vaříme-li fazolové lusky, dáváme je vždy do prudce se vařící vody, protože pak zůstanou pěkně zelené. Vaříme je také, stejně jako zelený hrášek, špenát a ostatní druhy zeleniny, u níž chceme zachovat jejich pěkně zelenou barvu, zásadně jen v odkryté nádobě. Chuť po uvaření a scezení zlepšíme tím, že je pokropíme několika kapkami jedlého oleje který zvýší také jejich stravitelnost.

Kapusta
Nepříjemný pach při vaření kapusty snadno zmenšíme, když přidáme do vody na vaření v kousku tenké látky zabalený skrojek chleba. Navíc tím odejmeme pokrmu i zemitou chuť. Chuť kapusty a zelí také zlepšíme, když přistrouháme při dušení nakyslé jablko a přidáme trochu sladké smetany

Křen
Aby nám při strouhání křenu neslzely oči, oloupaný křen nejdříve zahřejeme a potom teprve strouháme. Křen také zabraňuje srážení MLÉKA

Květák
Květák je bohatý sodíkem a vylučuje kyseliny, což našemu organismu více než prospěje. Jíme ho proto také syrový, buď umletý na strojku, nebo na drobno rozsekaný.

Aby zakoupený květák zůstal déle svěží, dáme ho ihned do misky s vodou, pochopitelně spodní částí dolů. Před přípravou ponoříme květák asi na 10 minut do osolené vody, aby vyplaval hmyz a housenky.

Hospodyňky, které si potrpí také na vizuální stránku jídla, potěšíme - květák zůstane při vaření nádherně bílý, pokud přidáte do vody lžíci mléka nebo trochu citrónové šťávy. Vaříme samozřejmě s odkrytou poklicí, aby unikly čpavé látky.

Zmrazený květák není právě nejvábnější - proto jej před úpravou krátce povaříme a do vody přidáme několik kapek octa nebo citrónové štávy. Aby se nám při vaření nešířil kuchyní nepříjemný zápach, přidáme pár kapek citrónové šťávy i do vody při vaření.

 

Libeček lékařský
Znáte libeček? Pokud ne, stojí za to se s touto rostlinou v příslušném botanickém atlasu i na našich lukách seznámit a rozšířit tak své vědomosti. Není to samozřejmě samoúčelné - čerstvé i sušené listy a kořínky libečku lékařského používali již naši předkové k ochucování polévek, omáček, salátů i různých zelenin, kterým tato rostlina dodávala výbornou masovou příchuť. Ne nadarmo se jí říkalo "české maggi".

 

Žádné komentáře
 
Stránky jsem začala tvořit v srpnu 2007